تبلیغات
ناظم سرا - نگاهی به اسطوره ها(1)
 
ناظم سرا
پروین می گوید:دل بی دوست دلی غمگین است.


 دکتر جلال خالقی مطلق در کتاب گل رنج های کهن که در سال 1388 به چاپ رسیده در صفحه ی 28 می نویسد:

.....سرودها و قطعات حماسی که در باره ی یک پهلوان ملی یا دینی و......رواج داشته؛همیشه کاملا از نو ساخته نمی شده؛بلکه در موارد بسیار زیادی همان سرودهای قدیمی بعد از اتفاقات و حوادث جدید و قهرمان زا در حیات یک ملت؛با تغییراتی چند به نام پهلوان روز در می آمده.......من ذیلا فقط به یک واقعه بسیار جزیی و کوچک اشاره می کنم:در داستان فرود بعد از آن که فریبرز با درفش  می گریزد؛بیژن پس از مجادله با او بر سر گرفتن درفش؛سرانجام با شمشیر درفش را به دو نیمه می کند و نیمه ای را گرفته رو به سوی سپاه می نهد.

در این هنگام ترکان او را می بینند و برای گرفتن درفش راه را بر او می بندند.بیژن درفش را به دندان می گیرد تا هر دو دست او برای تیر انداختن آزاد باشد.بعد از ظهور زردشت ،در طی نسبت دادن کارها و کرده های پهلوانان قدیم به پهلوانان دین نوین که یک نمونه آن ساختن هفتخوان اسفندیار از روی هفتخوان رستم است،این عمل به دندان گرفتن نیز عینا در یادگار زریران و هزار بیت دقیقی به پسر جاماسپ نسبت داده شده است.

در هزار بیت دقیقی ،گرامی؛پسر جاماسپ(=گرامیک کرت در یادگار زریران)؛پس از آن که درفش سرنگون شده ی ایرانیان را از زمین برمی گیرد،ترکان او را عینا مانند بیژن در داستان فرود،محاصره می کنند.منتها در اینجا بر خلاف داستان فرود و یادگار زریران،ترکان موفق می شوند که یک دست گرامی را بیندازند و اکنون گرامی درفش را به دندان می گیرد تا تنها دست او برای شمشیر زدن آزاد گردد.
نوع مطلب : تاریخ ایران زمین، بزرگان ادبیات ایران و جهان، 
برچسب ها :


درباره وبلاگ

عاشق ایرانم وخانواده و ادبیات و اینترنت.گاهگاهی هم مرتکب شعر می شوم.وبلاگ ناظم سرا جایی است که از دلنوشته هایم شما را خبردار می سازم.8سال است وبلاگ نویسی می کنم.
یاد گرفته ام که تعصب نداشته باشم و به دنیایی بهتر بیندیشم.دوست دارم که انتقادهایتان را بشنوم.ببینم و بخوانم.وبلاگ ناظم سرا جایی است که در ان از غفلتها نیز می نویسم.غفلتهایی که دوره مان کرده اند و پیرامون ما چنبره زده اند.
غفلت از اخلاق جانمان را پر شرنگ کرده و امید واری به فردای بهتر از فرهنگ لغات ذهنمان تبعید شده است.هر دوکیمیاهای گمشده روزگار ماهستند.من نیز چون شما خیلی وقتها دلم برای راستی و درستی تنگ می شود.اگر حس کردید انچه در این وبلاگ امده است با اندیشه و احساس تان نزدیک است در نقل مطالب این وبلاگ بکوشید که باعث خوشحالی من خواهد شد.
بر این باورم که امروزه ادبیات درمانی بیشتر از اب درمانی مفید است.شما نیز آن راامتحان کنید.بی گمان سودی از ان به دست خواهد آمد.
مدیر وبلاگ : مسعود ناظم رعایا
پیوندها
%