تبلیغات
ناظم سرا - وحشتناک است.نه؟؟؟؟؟؟!!!!!!
 
ناظم سرا
پروین می گوید:دل بی دوست دلی غمگین است.
 


نام عایشه هجده ساله اخیرا و پس از آن در سرخط خبر‌های جهانی قرار گرفت که یک تصویر او بر روی جلد مجله مشهور تایم چاپ آمریکا منتشر شد. عایشه زمانی که دوازده سال بیش نداشت، به یک خانواده که ادعا می‌شود، پسرشان جنگجوی طالبان بوده در ولایت ارزگان به «بد» داده شد. «بد» دادن سنتی است که در بخش‌هایی از افغانستان از آن برای حل منازعات خانوادگی و محلی استفاده می‌شود.
کاکا (عموی) عایشه یکی از بستگان فردی را که بعدا شوهر عایشه شد، به قتل رسانده بود و براساس رسمی‌ که در برخی از مناطق افغانستان رایج است برای پرداخت خون بها، پدر عایشه او و خواهرش را به بستگان خانواده قربانی، به «بد» داد.وقتی عایشه به سن بلوغ رسید، با فردی که گفته می‌شود یک جنگجوی طالب بوده است ازدواج می‌کند، اما شوهر او اکثرا در حالت خفا به سر می‌برده و عایشه و خواهرش بیشتر با بستگان شوهرش زندگی می‌کردند.

عایشه گفته است که بستگان شوهرش با او و خواهرش مانند بردگان برخورد می‌کردند و آنان را پیوسته مورد ضرب و شتم قرار می‌دادند.عایشه از ‌این شکنجه فرار می‌کند؛ اما بستگان شوهرش او را در قندهار می‌یابند و به ارزگان باز می‌گردانند.گزارشگر تلویزیون سی ان ان در افغانستان نوشته است که عایشه در بازگشت به ارزگان برای نخستین بار شوهرش را می‌بیند. شوهرش از پاکستان بازگشته بوده تا او را به اتهام «بی عزت ساختن و شرمسار ساختن خانواده‌اش» در دادگاه طالبان محاکمه کند.دادگاه طالبان حکم می‌دهد تا گوش و بینی عایشه بریده شود و شوهر عایشه شخصا ‌این کار را در دامنه یکی از کوه‌ها در ارزگان انجام می‌دهد. عایشه در آنجا تنها رها می‌شود تا در نتیجه خونریزی بمیرد.


گروهی از سربازان خارجی که در حال گشت زنی بوده به عایشه بر می‌خورند و او را به درمانگاه می‌برند. آنها پس از آن عایشه را به کابل منتقل می‌کنند و در خانه امن مربوط به نهاد خیریه‌ای زنان برای زنان افغان در کابل می‌آورند.در هر حال، شماری امیدوارند همان‌گونه که تصویر نمادین دختر افغان بر روی جلد مجله نشنال جیوگرافیک در سال 1985، وضعیت دشوار زنان افغان را در نتیجه تجاوز شوروی سابق نشان داد، صورت عایشه بر روی جلد مجله تایم نیز عمق فاجعه وضعیت زنان افغان را در حال حاضر به جهانیان نشان دهد.
نوع مطلب : نوشته های عمومی، اندیشه های گوناگون، مطالب ارسالی دوستانم، 
برچسب ها :


درباره وبلاگ

عاشق ایرانم وخانواده و ادبیات و اینترنت.گاهگاهی هم مرتکب شعر می شوم.وبلاگ ناظم سرا جایی است که از دلنوشته هایم شما را خبردار می سازم.8سال است وبلاگ نویسی می کنم.
یاد گرفته ام که تعصب نداشته باشم و به دنیایی بهتر بیندیشم.دوست دارم که انتقادهایتان را بشنوم.ببینم و بخوانم.وبلاگ ناظم سرا جایی است که در ان از غفلتها نیز می نویسم.غفلتهایی که دوره مان کرده اند و پیرامون ما چنبره زده اند.
غفلت از اخلاق جانمان را پر شرنگ کرده و امید واری به فردای بهتر از فرهنگ لغات ذهنمان تبعید شده است.هر دوکیمیاهای گمشده روزگار ماهستند.من نیز چون شما خیلی وقتها دلم برای راستی و درستی تنگ می شود.اگر حس کردید انچه در این وبلاگ امده است با اندیشه و احساس تان نزدیک است در نقل مطالب این وبلاگ بکوشید که باعث خوشحالی من خواهد شد.
بر این باورم که امروزه ادبیات درمانی بیشتر از اب درمانی مفید است.شما نیز آن راامتحان کنید.بی گمان سودی از ان به دست خواهد آمد.
مدیر وبلاگ : مسعود ناظم رعایا
پیوندها
%