تبلیغات
ناظم سرا - وضعیت اسفناک موسیقی در ایران
 
ناظم سرا
پروین می گوید:دل بی دوست دلی غمگین است.

كار هنرمندان موسیقی به سفره‌خانه‌ها كشیده شده است

جلیل عندلیبی با نقد عدم نمایش ساز در تلویزیون؛ یادآور شد: متولیان فرهنگی فكری به حال استعدادهای درخشان بكنند تا بعضی از این چهره‌ها مجبور نباشند در سفره‌خانه‌ها ساز بزنند.

جلیل عندلیبی، آهنگساز در گفت‌وگو با «ایلنا» گفت: هم‌اكنون شاهدیم كه  بسیاری از نوازنده‌های خوب برای امرار معاش به میهمانی‌های خصوصی و سفره‌خانه‌های سنتی دعوت می‌شوند تا ساز بزنند و در قبال آن دستمزدی دریافت كنند. این وضعیت برای آینده موسیقی ایرانی اسفناك است.
این هنرمند كه آلبوم موسیقی «گرفتار»ش با فروش خوبی مواجه شده است، اظهار داشت: امروز اعتیاد مانند خوره به جان جوان‌های ما افتاده است و روز به روز وسعت آمار آن در كشور زیاد می‌شود. در این شرایط آیا بهتر نیست آنها را با سرگرمی‌های مناسب هدایت كنیم؟! در جامعه امروز یكی از راه‌هایی كه می‌توان هیجانات جوان‌ها را به صورتی مناسب تخلیه كرد، موسیقی است. به‌گفته عندلیبی، امروز در بسیاری از كشورها شاهد رشد روزافزون علم موسیقی هستیم؛ اما ما هنوز در نشان دادن ساز در تلویزیون با مشكل مواجهیم.
این آهنگساز افزود: شاید برای عده‌ای قابل هضم نباشد كه موسیقی می‌تواند خوب یا بد و درست یا نادرست باشد برای همین اصرار دارند كه باید بساط موسیقی برچیده شود. باید بدانیم كه قدرت انتخاب ما در بحران‌های امروز جامعه كاهش یافته است، لذا باید به روش‌های موجود مسلح شد.
عندلیبی در ادامه همین بحث خاطرنشان كرد: آیا رواج موسیقی از دزدی، اعتیاد و مصرف زیانبار شیشه و كوكائین كه هیچ درمانی ندارد، بدتر است؟! نشان دادن ساز خطرناك‌تر است یا سریال‌هایی كه در آنها انواع مواد مخدر و حتی طریقه مصرف آنها برای مخاطبان به صورت گسترده نمایش داده می‌شود؟
******
آلبوم «سبوی تشنه» به آهنگ‌سازی و تنظیم آرش کامور که روی اشعار مهدی اخوان ثالث انجام گرفته، سرانجام به خوانندگی «سالار عقیلی» در حال ضبط و ارائه به علاقه‌مندان موسیقی ایران است.سالار عقیلی با اشاره به این مطلب كه آلبوم «سبوی تشنه» در شمار بهترین آثارش قرار داد، گفت: قرعه به‌نام من افتاد که با صدایم غم دیرین مهدی اخوان ثالث را نجوا کنم، کار ساده‌ای نبود؛ آثار از اوج‌ها، فرودها، شدت‌ها و ملاحت‌هایی برخوردار است که لازمه‌اش شناخت شعر اخوان ثالث و درک و دریافت اثر آهنگ‌سازی شده بود. از توانایی‌های صدایم و تجربیات بیست ساله‌ام در حیطه موسیقی و شعر ایرانی استفاده کردم تا بتوام اثری را درخور مردم کشورم بخوانم و به آنها ارائه دهم، باشد که قبول افتد و ماندگار باشد. وی ادامه داد: روند ملودی در این اثر فضاهایی را می‌سازد که با اندکی تامل، تصویرهایی را پی خویش دارند که آن تصاویر خارج از معانی شعر مهدی اخوان ثالث نیست.
نوع مطلب : موسیقی، نوشته های عمومی، 
برچسب ها : موسیقی،


درباره وبلاگ

عاشق ایرانم وخانواده و ادبیات و اینترنت.گاهگاهی هم مرتکب شعر می شوم.وبلاگ ناظم سرا جایی است که از دلنوشته هایم شما را خبردار می سازم.8سال است وبلاگ نویسی می کنم.
یاد گرفته ام که تعصب نداشته باشم و به دنیایی بهتر بیندیشم.دوست دارم که انتقادهایتان را بشنوم.ببینم و بخوانم.وبلاگ ناظم سرا جایی است که در ان از غفلتها نیز می نویسم.غفلتهایی که دوره مان کرده اند و پیرامون ما چنبره زده اند.
غفلت از اخلاق جانمان را پر شرنگ کرده و امید واری به فردای بهتر از فرهنگ لغات ذهنمان تبعید شده است.هر دوکیمیاهای گمشده روزگار ماهستند.من نیز چون شما خیلی وقتها دلم برای راستی و درستی تنگ می شود.اگر حس کردید انچه در این وبلاگ امده است با اندیشه و احساس تان نزدیک است در نقل مطالب این وبلاگ بکوشید که باعث خوشحالی من خواهد شد.
بر این باورم که امروزه ادبیات درمانی بیشتر از اب درمانی مفید است.شما نیز آن راامتحان کنید.بی گمان سودی از ان به دست خواهد آمد.
مدیر وبلاگ : مسعود ناظم رعایا
پیوندها
%