تبلیغات
ناظم سرا - یادش به خیر فرهاد مهراد
 
ناظم سرا
پروین می گوید:دل بی دوست دلی غمگین است.

برگرفته از

http://www.donya-e-eqtesad.com/Default_view.asp?@=221967

آثار صدای ماندگار موسیقی در هشتمین سالروز درگذشتش بدون اجازه پخش می‌شود
برای فرهاد چه فرقی می‌كند؟!

یاسین نمكچیان
حالا دیگر چه فرقی می‌كند مثلا برای سالروز درگذشت آدم‌هایی مثل فرهاد مهراد و فریدون فروغی و مازیار و خیلی‌های دیگر كه در همین سال‌ها چمدان‌هایشان را بستند و با دنیا بدرودی همیشگی گفتند، دور هم جمع شویم و ترانه اندوه سر بدهیم.

اصلا به حال فرهاد و فریدون و مازیار چه فرقی می‌كند حالا كه نیستند آلبوم‌هایشان مجوز انتشار بگیرد و صدایشان از شبكه‌های مختلف صدا و سیما به گوش علاقه‌مندانشان برسد. آنها كه بودند ما قدرشان را ندانستیم و سال‌ها به خاطر رفتارهای نادرست خانه‌نشینشان كردیم. آنها كه بودند سهم ناچیزشان از زندگی غیر از دربه‌دری نبود و روزها با بغضی كه در گلویشان گیر كرده بود، جهان را از دریچه‌هایی تاریك می‌نگریستند.مگر غیر از این است كه هنرمندانی مثل فرهاد عمرشان را پای موسیقی و شرافت انسانی گذاشتند و هیچ كس قدر آنها را ندانست. مگر غیر از این است كه آنها در انزوای ناخواسته‌ای كه برایشان ساخته بودیم، پوسیدند و كسی هم نپرسید چرا، با دست‌های خودمان تیشه به ریشه فرهنگ اصیل این سرزمین می‌زنیم. امروز سالروز درگذشت فرهاد مهراد عزیز است. بی‌تردید كمتر آدمی پیدا می‌شود كه با ترانه‌های به یادماندنی او، خاطره‌ای به یادماندنی را به خاطر نیاورد. ما كه هم‌نسلش نبودیم، ترانه‌هایش راوی دلتنگی‌های جوانی ما است، چه برسد به آنهایی كه هم‌نسلش بودند و در فضایی نفس می‌كشیدند كه شنبه‌هایش روزهای بی‌حوصلگی بود و سه‌شنبه‌هایش خاكستری و همه نوك كوه می‌رفتند. نسلی كه جمعه‌های غم انگیزش با صدای دم گرفته فرهاد گره می‌خورد و خون جای باران می‌بارید. امروز سالروز در گذشت فرهاد مهراد عزیز است كه دغدغه جدی زندگی‌اش موسیقی بود و می‌خواست همین جا بماند و آوازهای سرزمینش را با زبان مادری‌اش به فریاد دربیاورد، اما ما اجازه ندادیم و به هزار بهانه خانه‌نشینش كردیم. موسیقی فرهاد اصالت فرهنگ این سرزمین بود، اما اجازه آواز خواندن نداشت. «والا پیامدار محمد» ش روز‌ها و سال‌ها در پستو ماند و حالا كه دیگر نیست از شبكه‌های مختلف تلویزیونی و رادیویی پخش می‌شود. ما سال‌ها به بهانه ابتذال جلوی هنرمندانی واقعی مثل فرهاد را گرفتیم و شرایطی را رقم زدیم كه در حال حاضر این همه موسیقی مبتذل تولید می‌شود و داد كسی هم در نمی‌آید. امروز سالروز درگذشت فرهاد مهراد عزیز است كه موسیقی شبیه خون در رگ‌های زندگی‌اش جریان داشت. اصلا حالا برای فرهاد مهراد چه فرقی می‌كند یادش را گرامی بداریم یا نه. او در سكوت در ابدیت فرو رفت و چیزی نگفت. او می‌دانست سكوت سرشار از ناگفته‌ها است


در آستانه‌ 9 شهریور ماه و هشتمین سالروز درگذشت فرهاد مهراد، همچنان وكیل خانواده‌ این هنرمند از اعتراض خانواده‌ فرهاد به پخش بدون اجازه‌ آثار این خواننده ایرانی از صدا و سیما معترض است و می‌گوید: «وضعیت برگزاری جایزه «فرهاد» نامشخص است و امیدواریم در شرایط مساعد برگزار شود.»
صالح نیكبخت، وكیل خانواده‌ فرهاد، در گفت‌وگو با ایسنا درباره‌ آخرین وضعیت جایزه و پخش آثار فرهاد گفت: در آستانه‌ سالگرد فوت «فرهاد» به عنوان نخستین خواننده‌ پاپ كه صدای او در اندك زمانی با استقبال عموم مردم مواجه شد، باید بگویم كه هنوز صدا و سیما بدون اخذ رضایت از ورثه‌ نامبرده (همسر و خواهر او) صدا و موسیقی‌های مربوط به آواز و ترانه‌های این هنرمند را از رادیو و تلویزیون و كانال‌های مختلف پخش می‌كند و بعضا از موسیقی ترانه‌های او در بعضی از برنامه‌ها كه شاید افراد دیگر هم برای صدا و سیما تهیه كرده باشند، استفاده می‌كند و این موضوع همچنان مورد اعتراض ورثه‌ آن مرحوم است.
وی یادآور شد: متاسفانه به‌‌رغم اینكه در سال گذشته اقداماتی از طرف خانواده‌ فرهاد با وكالت من صورت گرفت تا حقوق مادی و معنوی این خواننده‌ معروف تامین شود، تاكنون صدا و سیما این حقوق را پرداخت نكرده و به‌‌رغم اعتراض خانواده‌ «فرهاد» به انتشار موسیقی و صدای او به این كار ادامه داده است. به همین جهت اعتراض این خانواده به جای خود باقی است و همچنان بحث درباره‌ اینكه صداوسیما یك نهاد فرهنگی و آموزشی است و خانواده نخواستند از طریق مراجع قضایی اقدام كنند نیز وجود دارد. نیكبخت در عین حال گفت: ولی در نهایت طبق آخرین صحبت‌هایی كه با همسر ایشان داشتم، مقرر شد به زودی مجددا به صدا و سیما به صورت رسمی این موضوع را اعلام كنیم، اگر همچنان به پخش صدا و موسیقی ترانه‌های فرهاد ادامه دهند، از طریق قانونی اقدام كنیم.
این وكیل درباره‌ روند برگزاری جایزه‌ «فرهاد» نیز گفت: از سال گذشته، كسی كه قرار بود این جایزه را برگزار كند و متولی این كار شود و موسسه‌ای به نام «خانه‌ فرهاد» ایجاد كند از طرف مراجع قضایی از انجام این كار عزل و موسسه نیز به حكم دادگاه منحل شده است.
وی خبر داد: خانواده‌ فرهاد در نظر دارند با توجه به شرایط فعلی در كشور، خود به نحو مقتضی و با هماهنگی با خوانندگان، موسیقی‌دانان، شاعران، نویسندگان و طرفداران فرهاد نسبت به برگزاری این جشنواره در شرایط مساعد اقدام كنند.

امروز نهم شهریور ماه مصادف با ششمین سالروز درگذشت فرهاد مهراد خواننده ایرانی است. فرهاد مهراد 29 دی ماه 1322 در تهران به‌دنیا آمد. او در سال 1348ترانه «مرد تنها» را برای فیلمی به كارگردانی مسعود كیمیایی خواند و پس از آن «جمعه»، «هفته خاكستری»، «آیینه‌ها»، «گنجشگك اشی‌مشی»، «آوار»، «شبانه2» با صدای فرهاد ثبت شدند.
یك‌روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی -23 بهمن‌ماه 1357 ترانه وحدت با صدای این خواننده‌ در وصف پیامبر اكرم (ص) ماندگار شد. از این هنرمند معاصر در سال 1372 آلبوم‌های «خواب در بیداری» و سال 1376 «برف» منتشر شده است. برخی از اهالی مطرح عرصه‌ سینما و تئاتر تاكید دارند كه ضروری است هنرپیشه‌های سینما و تئاتر، ساعت‌ها ترانه‌های ماندگار فرهاد را گوش دهند؛ چراكه كمتر خواننده‌ای همانند فرهاد بر ارزش و محتوای واژگان تاكید داشته است.
گفته می‌شود، زمانی كه توده‌های مردم‏ كمتر با شعر نو عجین و آشنا بودند، شعر نو با صدای فرهاد‏،‌ برای توده مردم ‌آشنا شد و مورد استقبالشان قرار گرفت. از مهر ماه 1379 بیماری فرهاد مهراد جدی شد و در سال 1381 برای درمان به فرانسه رفت و سرآخر در نهم شهریور ماه همان سال، پس از مدتی اغما در بیمارستان، در سن 59 سالگی درگذشت و در سیزدهم شهریور در گورستان تیه در پاریس دفن شد.
نوع مطلب : موسیقی، 
برچسب ها :


درباره وبلاگ

عاشق ایرانم وخانواده و ادبیات و اینترنت.گاهگاهی هم مرتکب شعر می شوم.وبلاگ ناظم سرا جایی است که از دلنوشته هایم شما را خبردار می سازم.8سال است وبلاگ نویسی می کنم.
یاد گرفته ام که تعصب نداشته باشم و به دنیایی بهتر بیندیشم.دوست دارم که انتقادهایتان را بشنوم.ببینم و بخوانم.وبلاگ ناظم سرا جایی است که در ان از غفلتها نیز می نویسم.غفلتهایی که دوره مان کرده اند و پیرامون ما چنبره زده اند.
غفلت از اخلاق جانمان را پر شرنگ کرده و امید واری به فردای بهتر از فرهنگ لغات ذهنمان تبعید شده است.هر دوکیمیاهای گمشده روزگار ماهستند.من نیز چون شما خیلی وقتها دلم برای راستی و درستی تنگ می شود.اگر حس کردید انچه در این وبلاگ امده است با اندیشه و احساس تان نزدیک است در نقل مطالب این وبلاگ بکوشید که باعث خوشحالی من خواهد شد.
بر این باورم که امروزه ادبیات درمانی بیشتر از اب درمانی مفید است.شما نیز آن راامتحان کنید.بی گمان سودی از ان به دست خواهد آمد.
مدیر وبلاگ : مسعود ناظم رعایا
پیوندها
%